Váš košík je prázdny.

Vrátiť sa do obchodu

Povinnosti s.r.o.

S.r.o. má niekoľko povinností, ktorým sa po jej založení nevyhnete, prečítajte si o nich viac.

Aké povinnosti má s.r.o. ?

Prečítajte si konkrétne povinnosti

Každej s.r.o. zo zákona vyplýva niekoľko povinností, v nižšie uvedenom texte sa o nich môžete dozvedieť viac a od niektorých z nich vás vieme pri založení s.r.o. cez našu spoločnosť dokonca odbremeniť. Nenechajte sa však vystrašiť, ani jedna z povinností určite nie je nič čo by ste nezvládli. Dôležité je však na ne nezabudnúť, a nakoľko poskytujeme kompletný servis pri založení s.r.o. rozhodli sme sa pre vás sformulovať tento prehľadný zoznam povinností, na ktoré by ste po založení s.r.o. nemali zabudnúť.

Povinnosti vyplývajúce zo zákona

Tieto povinnosti vyplývajú každej s.r.o. zo zákona, preto by ste mali byť pri ich plnení dôsledný.

1.

Registrácia na daňovom úrade

Každá s.r.o. musí byť registrovaná na daňovom úrade

Musíte sa do 30 dní od založenia s.r.o. registrovať na daňovom úrade, čomu sa ale dá predísť, ak už spolu s ohlásením živností (predmetov činnosti s.r.o.) zaškrtnete, aby za vás vybavili aj registráciu na daňovom úrade. Toto určite odporúčame urobiť, robíme to tak aj my, ak si u nás klient objedná založenie s.r.o. pokiaľ nie je vyslovene proti.

2.

Vedenie účtovníctva

S.r.o. je povinná viesť účtovníctvo

Každá s.r.o. si musí viesť svoje vlastné účtovníctvo, to znamená že si musíte presne viesť to ako s peniazmi, ktoré vaša s.r.o. zarobí naložila. V dnešnej dobe na to ale existuje aj viacero programov s ktorými to zvládne aj laik.

Ako často musí s.r.o. podávať daňové priznanie ?

Najčastejšie raz ročne

Ak sa rozhodnete pre založenie s.r.o. v bežnom prípade nebudete platcom DPH. To znamená, že keď niekomu napríklad poskytnete službu (napríklad by ste mu upratali byt) nebude vám platiť dohodnutú sumu+DPH. Ďalej to znamená, že podávať daňové priznanie budete len raz za rok a to za daň z príjmov. To znamená, že zo zisku budete musieť zaplatiť daň z príjmov vo výške 21%. V praxi to znamená, že vaša s.r.o. zarobí 15 000€, na dosiahnutie tohto zárobku však bude musieť vynaložiť 5 000€, zisk v tomto prípade bude 10 000€ a z neho bude musieť zaplatiť daň z príjmov vo výške 2 100€. Čistý zisk vašej s.r.o., ktorý si budete môcť vyplatiť bude teda 7 900€.

3.

Aktivácia elektronickej schránky a elektronická komunikácia

Elektronická komunikácia je už povinná

Štát má 10 dní na aktivovanie elektronickej schránky pre založenú s.r.o. na slovensko.sk, do tejto schránky sa prihlasuje konateľ spoločnosti cez občiansky preukaz s čipom. Netreba zabúdať na to, že od 1.7.2017 majú všetky právnické osoby (napr. s.r.o.) povinnosť komunikovať s úradmi práve elektronicky, cez elektronickú schránku a rovnakým spôsobom im sú zasielané písomnosti od úradov.

Nepovinné

Tieto povinnosti splniť nemusíte, no za určitých okolností vám vaše podnikanie môžu uľahčiť.

1.

Založenie bankového účtu

Je vhodné, aby mala s.r.o. svoj vlastný účet

Potom ako dokončíme/te založenie s.r.o. je vhodné založiť si bankový účet pre vašu s.r.o.. Toto nie je povinnosť, no vzhľadom na to, že žijeme v čím ďalej viac elektronizovanej dobe je to jednoznačne užitočné a vhodné aj preto, aby ste mali prehľad o platbách, čo vám môže pomôcť aj pri vypĺňaní daňového priznania.

2.

Označenie poštovej schránky s.r.o.

Môže vám ušetriť kopu nepríjemností

Po tom ako vykonáme/te založenie s.r.o. je veľmi dôležité označiť si aspoň poštovú schránku názvom vašej s.r.o.. S týmto určite nečakajte, aj napriek tomu, že úrady majú od 1.7.2017 povinnosť komunikovať s s.r.o. elektronicky môže sa stať, že dôležité písomnosti pošlú poštou, a keby nemáte označenú poštovú schránku môžete zmeškať nejakú dôležitú lehotu.

3.

Registrácia s.r.o. pre DPH

V niektorých prípadoch je vhodné stať sa platcom DPH

Ak by ste chceli, aby sa vaša s.r.o. stala platcom DPH môžete o to požiadať daňový úrad. Obnáša to so sebou však mnoho povinností, napríklad ku každej službe ktorú vykonáte budete musieť pripočítať DPH, budete musieť každý mesiac podávať daňové priznanie k DPH. Lákadlom však môže byť napríklad to, že si budete môcť na vašu s.r.o. kúpiť auto bez DPH.

4.

Prihlásenie do sociálnej a zdravotnej poisťovne

Za niekotrých okolností môže byť aj toto vašou povinnosťou

Ak sa po tom ako vykonáme/te založenie s.r.o. rozhodnete ako konateľ s.r.o. byť zároveň jej zamestnancom alebo budete chcieť nejakých zamestnancov mať, musíte sa/ich prihlásiť do sociálnej a zdravotnej poisťovne a platiť zo svojej/ich mzdy každý mesiac odvody. Môžete však byť len konateľom s.r.o., a teda podnikať s vašou s.r.o. aj bez toho aby ste boli zamestnancom/mali pracovný pomer s vašou s.r.o.. Môžete jednoducho vykonávať funkciu konateľa bez nároku na odmenu. Zárobok s.r.o. si môžete potom vyplácať formou dividend. A teda ako konateľ nebudete musieť platiť odvody.